Yardımcı Belge ve Linkler

BDM – Referans Makale Araştırması

Dikkat: DEU içinde, Referans Makale taramasını DEU kütüphane ana sayfasından tüm yayınevleri ve dergiler için yapabilirsiniz.
  • Aynı anahtar kelimeye uygun (örn: stress, fatigue, ansys vb), farklı yayınevlerinin makaleleri veya kongrelerde sunulmuş bildiriler tek listede de karşınıza çıkmaktadır. “Tam metin” yazanların  pdflerine erişebilirsiniz.
  • İngilizce ve daha önceki yıllarda referans olmamış makale ve bildiriler kabul edilecektir.

Evden DEU kütüphanesinde araştırma yapmak için ayarlar

Doğrudan yayınevlerinin sayfalarından araştırma yapmak için:

Bilimsel Makaleler Yayınevlerinin Web Siteleri

Endüstriyel Uygulamalara yönelik yapılmış BDM çalışmalarının yeraldığı Bilimsel Makaleleri yukarıdaki linklerden araştırabilirsiniz.

Dikkat: Bulduğunuz makalelerin yapısal statik analiz, yorulma analizi, titreşim analizi, termal ısıl gerilme analizi kategorilerinden birisinde  olması gerekir.

Ayrıca endüstriyel bir parça veya sistem olmalıdır.

GENEL ARAMA

Örn: Science Direct ‘e girin… All Fields kısmına “Stress Analysis” yazıp Search tuşuna basın . Çıkan sonuçlar içinde arama yapmak için “Search within Results” kısımına “shaft, rim, railway, bearing, wing, gibi endüstride kullanılan parça isimlerini yazıp aratın..

VERİMLİ ARAMA İÇİN TAVSİYE

Sciencedirect te.. sırasıyla… Journal > Phsical Science and Engineering > Engineering > Mechanical Engineering  ….. Açılan journal lerden uygun olanları tıklayın.  Arama yaptığınız zaman artık sadece o dergide arama yapacaktır..

ARAMA İÇİN ÖNERİLEN DERGİLER

(alttaki linkleri tıklayıp, açılan sayfada arama yapınız.. Örnek Anahtar kelimeler: Stresses, ansys, fatigue, thermal stresses, vibration)

1-  Int. J.  Computational Methods in Engineering Science & Mechanics 

2- Enginnering Structures

3- European Journal of Mechanics – A/Solids

4- International Journal of Fatigue

Uygun anahtar kelimelerle arama yapınız.

EVDEN GİRMEK İSTERSENİZ

Üniversite öğrenci ve personelinin üniversite dışında (örneğin evinde) kullandıkları bilgisayarla, üniversitenin abone olduğu elektronik kütüphanelerden yaralanabilmesi için “proxy” uygulamasına geçilmiştir. Bu proxy’den yaralanmak için kullanılan internet izleme programında şu ayarları yapmak gerekir:

Internet Explorer için yapılandırma:
Araçlar ( Tools)
Internet Seçenekleri (Internet Options)
Bağlantılar (connections)
Yerel ağ ayarları (Local network setting)

Proxy sunucusu (proxy server) Bu kısım işaretlendikten sonra
Adres kısmına: 193.140.151.121 (IP adresi)
B.Nok. kısmına: 13128 (port numarası)
yazıp
“Tamam” a tıklamanız yeterlidir.

Ayarları yaptıktan sonra herhangi bir siteye girerken karşınıza kullanıcı adı ve parolasını soran bir pencere çıkacaktır. Kullanıcı adı bölümüne “ogr_no@ogr.deu.edu.tr” ; şifre bölümüne DEBİS şifresi yazılacaktır.